Scurt Istoric

Istorie Decembrie 10, 2014

Localitatea Storești face parte, alături de alte 6 localități, din comuna Frumușica, județul Botoșani, fiind situată la 2 km în partea de Vest a satului Frumușica, la poalele întinselor pădri ale Runcului, păduri care urcă și coboară până la Pașcani și Botoșani.

În marginea satului Storești, spre Sud-Vest, se găsește Biserica cu hramul „Sf. Mare Mucenic Dimitrie”. Biserica este zidită în anul 1817 din piatră și cărămidă, acoperită cu tablă, cu osteneala ctitorului Alexandru Mavrocordat, după cum se poate citi în pisania de la intrarea în biserică:

Această biserică cu hramul Adormirea Maicii Domnului s-a făcut cu cheltuiala Domnului Alexandru Mavrocordat, în zilele Domnului Scarlat Calimah-voievod, 1817. Acum din nou restaurată de Stancu Becheanu și soția Emelina, proprietar al moșiei Storești și Vlădeni, adăugându-se și hramul Sf. Împ. Constantin și Elena în zilele Majestății Sale Carol I, Rege al României și a Prea Sfinției Sale Iosif Naniescu, mitropolit al Moldovei și Sucevei, anul 1892.

Sau de pe inscripția de pe clopotul cel mare:

Acest clopot s-a făcut cu cheltuiala Domniei Sale postelnic Alexandru Mavrocordat, la biserica din nou zidită pe moșia Domniei Sale, Storești, unde se prăznuiește hramul Adormirea Maicii Domnului spre veșnica sa pomenire și a tot neamul în zilele binecredinciosului Domnitor Scarlat Alexandru Calimah-voievod, la anul de la Hristos 1817 iunie 30.

Atât în interior, cât și la exterior, biserica are formă de cruce simplă, fără ornamente și importanță arhitecturală. Pictura este simplă, fără vreun stil precis și care în 1970 a fost restaurată de pictorul Vasile Buzuloiu. Catapeteasma este lucrată din lemn de stejar și tei, pictura este veche și foarte frumoasă, însă nu se cunoaște autorul. Obiecte de valoare artistică, istorică și culturală, biserica nu posedă, deoarece au fost pierdute în timpul celui de al doilea război mondial.

În decursul timpului, biserica a mai avut reparații de întreținere. Din cauza intemperiilor vremii, la exterior cade tencuiala de pe pereți, aceasta și din cauza acoperișului spart, ceea ce necesită o reparație capitală la exterior. Între anii 1992-1993, biserica se acoperă cu tablă și se lucrează exteriorul în praf de piatră, iar la interior se înfrumusețează cu strane noi din lemn de stejar, două iconostase mici și iconostasul Maicii Domnului, policandru cu 36 de brațe din bronz, Sf. Vase, cărți de cult ș.al.

Între 1983-1985 s-aconstruit casa  parohială, casă cu etaj, și nu foarte ușor, ținând cont de perioada comunistă antiecclesială.

În 1998 s-a ridicat casa de prăznuire, fiind printre primele case de prăznuire din zonă. Apoi, s-a dotat biserica cu centrală termică pe lemne și s-a sonstruit un birou parohial.

Toate acestea s-au făcut cu cheltuiala enoriașilor parohiei și cu osteneala și oblăduirea părintelui paroh, Ic. Stavr. Popovici Mihai, care păstorește parohie de peste 30 de ani.

Preoții despre care se știe că au slujit la altarul bisericii Storești, sunt:

1.      Pr. Anghelescu Constantin;

2.      Pr. Tărăboanță Vasile;